Co napisać na szarfie pogrzebowej?
Pogrzeb kogoś bliskiego to bez wątpienia najtrudniejsza chwila w życiu każdego człowieka. Towarzysząca mu ceremonia, to nie tylko okazja do uroczystego ostatniego pożegnania, lecz także możliwość okazania wsparcia dla najbliższej rodziny i przyjaciół zmarłego. Jedną z najbardziej tradycyjnych praktyk pogrzebowych jest pozostawienie na grobie wieńca lub wiązanki wykonanej z prawdziwych, lub sztucznych kwiatów. Dodatkowo praktykuje się także umieszczanie na kompozycjach kwiatowych specjalnych szarf pogrzebowych z personalizowanym tekstem. Podpowiadamy, jaki napis może być umieszczony na takiej szarfie.
Jaki tekst można umieścić na szarfie żałobnej
Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na budowę takich szarf, dzielą się one bowiem zwykle na dwie części. Przyjęło się, że na jednej z nich umieszcza się bardzo personalne słowa ostatniego pożegnania („Z tęsknotą”, „Kochamy”, „Ostatnie pożegnanie”) lub informacje wskazującą na relację ze zmarłym („Kochanej Mamie”, „Oddanej Nauczycielce”, „Długoletniemu Przyjacielowi”). Słowa pożegnania mają szczególny wydźwięk, gdy nawiązują do osobistych wydarzeń z życia zmarłego np.: wykorzystują przezwiska, jakimi była nazywana dana osoba w najbliższych kręgach.
Z kolei, druga część szarfy jest zarezerwowana na podpis osoby lub grupy, od której jest składana wiązanka lub wieniec. Ze względów estetycznych, najlepiej prezentują się szarfy, które posiadają napisy o podobnej długości na obu częściach. Dodatkowo im krótszy będzie tekst, tym łatwiejsze będzie jego odczytanie, nie powinno się zatem decydować na zbyt długie napisy. Przykładowo, zamiast wymieniać imiona wszystkich osób, od których jest dana wiązanka, można napisać ogólnie „Koledzy z pracy” lub „Rodzeństwo”.
Czy napis jest faktycznie konieczny
Wbrew pozorom, szarfa z napisem nie jest niezbędnym elementem każdej kompozycji kwiatowej składanej na grobie zmarłego. Jeżeli ta formuła wydaje się komuś obca lub nieadekwatna do relacji ze zmarłym, można spokojnie zdecydować się na wieniec lub wiązankę bez szarfy pogrzebowej. Aby kompozycja nabrała bardziej osobistego charakteru, można zamówić taką, która będzie składała się z ulubionych kolorów lub gatunków kwiatów zmarłego.
Jeżeli tradycyjna wiązanka wydaje się nie oddawać żałobnego charakteru uroczystości, można ją także przybrać czarną wstążeczką. W kwestii doboru kwiatów, a także ich ułożenia warto poradzić się doświadczonych florystów. Zdarza się, że domy pogrzebowe świadczące kompleksowe usługi w tym zakresie, współpracują z wyspecjalizowanymi pracowniami florystycznymi.