Jak wygląda transport zmarłego ze szpitalnej kostnicy?
Transport ciała zmarłego ze szpitalnej kostnicy do domu pogrzebowego to jedna z usług realizowanych przez profesjonalne zakłady pogrzebowe. Przeszkolony personel dokłada wszelkich starań, aby przewóz odbył się z największym poszanowaniem zmarłego i jego bliskich przeżywających trudny okres żałoby. Konieczne jest więc odpowiednie przygotowanie, a także zachowanie wszystkich obowiązujących procedur, które umożliwiają przeprowadzenie bezpiecznego i dyskretnego transportu zwłok w wyznaczone miejsce.
Jak przebiega przewóz zmarłego z kostnicy?
Większość profesjonalnych zakładów pogrzebowych oferuje przewóz zmarłych przez całą dobę. W miejsce odbioru zwłok przyjeżdża personel zakładu kierujący karawanem, czyli specjalistycznym pojazdem przeznaczonym do wykonywania transportu ciał nieboszczyków. Pracownicy zakładu powinni zadbać o to, by miał on niezbędne pozwolenie do wykonywania przewozu zmarłych. Ciało zmarłego zostaje skrupulatnie przygotowane i zabezpieczone na czas transportu – wszystkie te czynności realizowane są z poszanowaniem osoby zmarłej. Zwłoki następnie przewozi się do wybranego zakładu pogrzebowego, gdzie umieszcza się je w przygotowanej do tego celu chłodni.
O czym pamiętać zlecając przewóz zmarłego?
Formalności związane z przygotowaniem transportu zwłok wymagają przedstawiania karty zgonu, na podstawie której dokonuje się przewozu ciała ze szpitalnej kostnicy do konkretnego zakładu pogrzebowego. Transport tego typu musi odbywać się z wykorzystaniem karawanu przystosowanego do przewozu zwłok. Jeżeli trasa przewozu wynosi więcej niż 60 km, konieczne jest uzyskanie zgody na transport ciała – pozwolenie wydaje starostwo powiatowe oraz Sanepid. Po przewiezieniu zmarłego można przystąpić do uzgadniania szczegółów ceremonii pogrzebowej.