Kiedy i w jaki sposób należy składać kondolencje?
Etymologia słowa „kondolencje” wskazuje, że pochodzi ono z łacińskiego wyrażenia „condolere” oznaczającego „odczuwać ból razem z kimś”. Są to wyrazy współczucia składane bliskim lub krewnym zmarłego – słowa skierowane do osoby będącej w żałobie, powinny w treściwy i zwięzły sposób dać wyraz ubolewaniu. Niejednokrotnie pojawia się obawa związana ze składaniem kondolencji, która jest naturalną reakcją na zaistniałą sytuację. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób wyrazić współczucie i kiedy należy to uczynić, dlatego postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania.
Kiedy jest właściwy moment na złożenie kondolencji?
Odpowiednim momentem na przekazanie rodzinie zmarłego wyrazów współczucia jest oczywiście uroczystość pogrzebowa lub czas modlitw ją poprzedzających, które odbywają się w domu pogrzebowym. Niestety zdarzają się również sytuacje, kiedy niemożliwe okazuje się uczestniczenie w owym zdarzeniu, dlatego częstą praktyką jest wysyłanie wiadomości lub listów z kondolencjami, a także odbywanie rozmowy telefonicznej z osobą będącą w żałobie. W takim wypadku wyrazy współczucia powinny zostać przekazane w dniu, kiedy dociera informacja o śmierci lub po pogrzebie zmarłego. Warto upewnić się wcześniej, czy rodzina i bliscy będący w żałobie nie mają nic przeciwko otrzymywaniu kondolencji – zdarza się bowiem, że w przypadku nagłej i niespodziewanej śmierci, krewni chcą pogodzić się z ową stratą w spokoju.
Jak przekazywać kondolencje rodzinie i bliskim zmarłego?
Przekazywanie wyrazów współczucia powinno być przepełnione życzliwością, a jednocześnie zwięzłe. Unikajmy długich monologów, patetycznych i wzniosłych zwrotów, a przede wszystkim skupiania się na swoim żalu i cierpieniu. Starajmy się przekazać wyraz ubolewania, ale nie przytłaczajmy żałobników myślami o tym, co stanie się po odejściu ich bliskiego ze świata. Wyrażenia: „jak ty sobie teraz poradzisz?”, „nie wiem, jak dojdziesz do siebie po takiej stracie” chociaż mogą być okazem troski, sprawią, że osoba, do której zostały skierowane, poczuje się przytłoczona. W wielu przypadkach wystarczy szczerze wyznanie smutku i żalu, a także zaoferowanie swojej pomocy lub rozmowy, gdy nadejdzie potrzeba.