Oprawa muzyczna w trakcie pogrzebu
Pogrzeb jest niezwykle ważną ceremonią, podczas której ostatni raz widzimy zmarłego i mamy okazję się z nim pożegnać. Odpowiednia oprawa pogrzebu jest istotna, aby zachowany był jej doniosły i żałobny charakter. Właściwą dla tej chwili atmosferę tworzy wiele różnych czynników, między innymi kwiaty, przemowy i muzyka. Podstawą dobrze zorganizowanego pogrzebu jest dokładne ustalenie wszystkich tych elementów z rodziną, zanim emocje wezmą górę i zaczniemy ostatecznie żegnać się ze zmarłym.
Jaka powinna być oprawa muzyczna pogrzebu?
Najwięcej ludzi decyduje się na wzruszającą muzykę, która skłania nas do rozmyślań na temat przemijania. Standardem stało się odgrywanie podczas pogrzebów słynnego Ave Maria, ale nie jest to pozycja obowiązkowa i spokojnie można z niej zrezygnować na rzecz innego utworu. Muzyka jest obecna podczas całej ceremonii. Towarzyszy zarówno ceremonii w kościele lub domu pogrzebowym (w przypadku pogrzebów świeckich), jak i części uroczystości odbywającej się już na cmentarzu, podczas której ciało zmarłego jest chowane. To właśnie w tej drugiej części muzyka odgrywa najistotniejszą rolę. Kiedy ksiądz lub mistrz ceremonii wygłosi już swoją ostatnią przemowę nad grobem i nastąpi chwila składania kwiatów na grobie, nie ma już słów, a muzyka stanowi tło dla wszystkich dziejących się na cmentarzu wydarzeń. To rodzina decyduje, jaki utwór będzie wtedy zagrany. Zazwyczaj rodziny decydują się na rzewną i wzruszającą kompozycję muzyczną, która sprzyja chwili refleksji, jaka nachodzi nas zawsze podczas uczestniczenia w pogrzebach, ale można wybrać również utwór muzyczny, który z jakichś względów był wyjątkowy dla zmarłego. W taki sposób uczcimy jego pamięć, nadając symbolicznego znaczenia jego ostatniej chwili na tym świecie. Utwór powinien mieć szczególne znaczenie dla zmarłego, kojarzyć się z jakimś przeżyciem czy emocją.
Jakie instrumenty wybrać?
Wybór stosownych instrumentów także należy do najbliższej rodziny. W kościele najczęściej utwory grane są na organach, ale wiele księży zezwala na zorganizowanie oprawy muzycznej we własnym zakresie. Rodziny zmarłych najczęściej decydują się na trąbkę i skrzypce, ponieważ barwa brzmienia tych instrumentów doskonale podkreśla doniosłość tej ważnej chwili.