Trumna kremacyjna – czym się wyróżnia?
Z każdym kolejnym rokiem rośnie liczba wykonywanych w Polsce kremacji zwłok. Jest to metoda pochówku, która polega na spopieleniu ciała nieboszczyka w przystosowanym do tego celu piecu kremacyjnym, nagrzewającym się do bardzo wysokich temperatur. Prochy umieszczone zostają w urnie, a następnie pochowane na cmentarzu w grobie tradycyjnym, urnowym, bądź w kolumbariach. Podjęcie decyzji o kremacji zwłok wiąże się z koniecznością zakupu trumny kremacyjnej, która różni się od tej wykorzystywanej w trakcie tradycyjnego pochówku. Jakie są najważniejsze cechy trumny przeznaczonej do spopielenia?
Czym różnią się trumny kremacyjne i zwykłe?
Podstawową cechą wyróżniającą trumny kremacyjne jest materiał, z którego zostają wykonane – głównym surowcem jest tektura o określonej twardości, co ułatwia spopielenie trumny wraz z ciałem zmarłego. Ze względu na prostą konstrukcję ze specjalnego kartonu, a także brak stalowych lub metalowych ozdób, rozwiązanie tego typu wyróżnia więc niska cena. Zdarza się również, że trumny kremacyjne wykonuje się z drewna sosnowego, jednakże jest to znacznie rzadsza praktyka, na którą decydują się nieliczni. Materiał wykorzystywany do produkcji trumien przeznaczonych do kremacji musi być lekki i łatwo spalający.
Jak przygotowuje się ciało zmarłego do kremacji?
Przed przystąpieniem do procesu kremacji zwłok, ciało zmarłego powinno zostać odpowiednio przygotowane. Istotną kwestią jest ubiór nieboszczyka – tkaniny powinny być naturalne, bez dodatku tworzyw sztucznych. Przed kremacją usuwa się zegarek, rozrusznik serca, telefon komórkowy i inne urządzenia elektroniczne, które wyposażone są w baterie lub akumulatory. Niedopuszczalne jest również włożenie do trumny kremacyjnej pojemników z płynami łatwopalnymi, a także grubych książek.