W jakie dni nie może być pogrzebu?
Od śmierci do pogrzebu mija zwykle kilka dni. Choć teoretycznie pochówek można zorganizować w każdy dzień, z różnych powodów w pewnych dniach odbywa się znacznie więcej pogrzebów, a w innych mniej. Wynika to z różnych względów: religijnych, kulturowych i logistycznych.
Chrześcijańska tradycja a obowiązki księży w niedziele i święta
Kościół katolicki nie podaje, w jakie dni nie może być pogrzebu. Zgodnie z tradycją pochówek powinien być jednak zorganizowany trzeciego dnia po śmierci, na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa.
Spełnienie tego warunku nie zawsze jest jednak możliwe, ponieważ katolickich pogrzebów zwykle nie organizuje się w niedziele oraz święta religijne: Wielkanoc, Boże Ciało, Wniebowstąpienie Pańskie, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Uroczystość Wszystkich Świętych oraz wigilię i Święta Bożego Narodzenia. Dzieje się tak z prozaicznego powodu: w te dni księża mają dużo obowiązków, więc mogą nie mieć czasu na poprowadzenie mszy żałobnej. W niedziele i święta może pojawić się również problem z wynajęciem firmy dostarczającej kwiaty czy lokalu na stypę. Nasz zakład może zorganizować pogrzeb w Lublinie w niedzielę lub święto, jeśli ksiądz wyrazi na to zgodę.
Przesądy związane z organizacją pogrzebu
Przez lata wokół pogrzebów narosło wiele przesądów, w które wciąż wierzy pewna grupa Polaków. Niektórzy uważają na przykład, że zmarłego nie należy chować przed upływem 3 dni, bo oznacza to, że rodzina chce się z nim jak najszybciej pożegnać. Inny popularny przesąd mówi, że pogrzeb trzeba zorganizować przed niedzielą, ponieważ w innym wypadku w rodzinie szybko dojdzie do kolejnej śmierci. Jeśli jednak bliski zmarł w piątek lub sobotę, z powodów logistycznych organizacja pochówku przed niedzielą może być trudna lub nawet niemożliwa.
Niektóre osoby decydują się na organizację pogrzebu przed niedzielą, w sobotę, z bardziej prozaicznej przyczyny – większość osób nie pracuje w ten dzień, dzięki czemu może wziąć udział w uroczystości bez konieczności brania urlopu w pracy.